Doar câţiva vinovaţi au plătit pentru moartea a 65 de persoane în urma incendiului din Clubul Colectiv, la 10 ani de la tragedie. Au fost condamnaţi patronii, doi pompieri şi artificierii. Niciun oficial al statului nu a fost tras la răspundere, cu excepţia primarului Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone. Acesta a fost eliberat după doar un an din patru, în urma unei căi extraordinare de atac. Şi, din închisoare, a fost instalat direct în funcţia de primar al Sectorului 5.
În noiembrie 2016, părinţii victimelor de la Colectiv au depus o plângere la Parchetul General. Mai mulţi oficiali guvernamentali şi şefi din sistemul de sănătate erau acuzaţi că au gestionat greşit tragedia în urma căreia au murit 65 de oameni.
Este vorba despre fostul ministru al Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, fostul premier Victor Ponta, secretarul de stat în MAI Raed Arafat, fostul ministru de Interne şi vicepremier Gabriel Oprea şi mai mulţi manageri de spitale, acuzaţi că au transferat pacienţii în străinătate prea târziu.
Parchetul General a deschis un dosar penal în care cerceta felul în care au intervenit autorităţile: acordarea primelor îngrijiri medicale la locul incendiului, posibilele infecţii nosocomiale care le-au pus viaţa în pericol, acţiunile ori lipsa acţiunilor funcţionarilor în legătură cu transferul victimelor la unităţi spitaliceşti din străinătate.
În iunie 2024, după opt ani de la depunerea plângerilor, procurorii clasau dosarul. Problemele din sistemul sanitar legate de lipsa paturilor pentru mari arşi, infecţiile nosocomiale şi capacitatea în general a statului român de a trata pacienţi cu arsuri grave rămâneau fără răspuns, relatează Cotidianul.
În urma unor contestaţii, în iulie 2025, judecătorii de la ÎCCJ ai trimis dosarul înapoi la Parchet şi au decis reluarea anchetei privind acţiunile responsabililor de spitale şi intervenţiile autorităţilor din acel moment. Practic, investigaţiile au luat-o de la zero.
Dosarul principal întocmit după incendiu a fost trimis în instanţă şi s-a finalizat cu condamnări şi plata unor daune pentru victime. Patronii clubului Colectiv au fost condamnaţi la pedepse cuprinse între 6 şi 11 ani şi 8 luni de închisoare. De asemenea, cei doi pompieri de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti care au verificat clubul Colectiv, fără a lua măsurile legale în privinţa respectării normelor, au fost condamnaţi la câte 8 ani şi 8 luni închisoare.
Pirotehniştii au primit 6 ani şi 10 luni. Cristian Niţă, director al firmei de artificii, 2 ani şi 6 luni cu suspendare, plus efectuarea a 80 de zile muncă în folosul comunităţii.
Pe de altă parte, trei funcţionare de la Primăria Sectorului 4 implicate în acest caz au fost achitate.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.







