Membrii Consiliului Coaliţiei au discutat timp de două ore despre o posibilă reformarea a Guvernului Filip de la Chişinău, precum şi despre iniţiativa liberalilor de demitere a preşedintelui Republicii Moldova, Igor Dodon. De asemenea, reprezentanţii coaliţiei de guvernare au discutat inclusiv despre priorităţile sesiunii parlamentare şi despre restanţele sesiunii trecute, relatează deschide.md

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

”Cred că la primăvară va fi finalizat procesul de reformare a Guvernului”, a declarat parlamentarul PSDM, Artur Reşetnicov.

Deputatul moldovean a explicat că au existat dezbateri cu privire la reforma executivului, care va înainta în momentul potrivit un proiect de lege în acest sens în Parlamentul Republicii Moldova.

”Nu s-a discutat pe fondul proiectului, poate de aceea şi discuţiile au fost calme. Există opinii diferite, dar la următoarele şedinţe le vom discuta aprofundat pentru a ajunge la un consesc”, a declarat deputatul democrat Sergiu Sîrbu.

De asemenea, un alt subiect discutat de coaliţia de guvernare a fost iniţiativa liberalilor de demitere a preşedintelui Igor Dodon.

Democraţii au explicat că nu sunt ”în principiu” împotriva acestei iniţiative, dar s-a decis formarea unui grup de jurişti pentru elaborarea unui document.

Până pe 10 februarie ar urma să fie clară structura noii majorităţi din Parlamentul Republicii Moldova.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.