Kate, prinţesa de Wales, a anunţat, duminică, că a escaladat cele mai înalte trei vârfuri din Marea Britanie în 24 de ore pentru a strânge fonduri pentru o organizaţie caritabilă dedicată luptei împotriva cancerului şi „ca o ocazie de a explora viaţa dincolo de diagnostic şi de a da ceva înapoi”, relatează Reuters.
Kate, în vârstă de 44 de ani, soţia moştenitorului tronului, prinţul William, se află în remisie după ce a urmat un tratament de chimioterapie pentru o formă de cancer a cărei natură nu a fost dezvăluită şi, deşi şi-a reluat îndatoririle regale, a vorbit despre impactul pe care boala l-a avut asupra ei şi familiei sale.

Într-o postare pe canalele sale oficiale de social media, Kate a precizat că în acest weekend a finalizat "Three Peaks Challenge" - escaladând Scafell Pike, Ben Nevis şi Snowdon, cele mai înalte vârfuri din Anglia, Scoţia şi Ţara Galilor - într-un interval de 24 de ore.
Ea a spus că scopul a fost acela de a sublinia importanţa îngrijirii holistice şi de a strânge fonduri pentru organizaţia caritabilă The Royal Marsden Cancer Charity, care susţine activitatea spitalului unde a urmat luni întregi de tratament.
"M-am angajat în provocarea «National Three Peaks Challenge», nu doar ca pe o provocare fizică, ci ca pe o şansă de a explora viaţa dincolo de diagnostic şi de a da ceva înapoi", a spus ea.
"Royal Marsden este un loc care are o mare importanţă pentru mine şi a cărui îngrijire şi expertiză schimbă viaţa atâtor oameni."
Kate a urmat un ciclu de chimioterapie preventivă după ce o intervenţie chirurgicală abdominală majoră, efectuată în 2024, a scos la iveală prezenţa unei forme nespecificate de cancer; de atunci, ea a transmis mesaje personale despre impactul pe care această boală l-a avut asupra ei şi familiei sale.
"Împreună, putem fi alături de toţi cei care îşi trăiesc viaţa cu cancer, asigurându-ne că nimeni nu se confruntă cu această boală simţindu-se ignorat sau lipsit de sprijin", a spus ea în mesajul de duminică.




























