Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat că ”lucrurile se vor rezolva cu bine” între Moscova şi Washington, la o zi după ce a spus că relaţiile bilaterale ruso-americane se află la cel mai scăzut nivel după vizita lui Tillerson la Kremlin, transmite Reuters.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

”Lucrurile se vor rezolva cu bine între Statele Unite şi Rusia. La un moment dat, cu toţii îşi vor reveni şi va fi pace de durată!”, a scris miliardarul american într-un mesaj postat pe Twitter.

Anterior, Trump a pledat pentru o înţelegere între ruşi şi americani, în pofida unei întâlniri glaciale între şefii diplomaţiilor celor două puteri nucleare, ale căror relaţii sunt ”la cel mai scăzut nivel”.

Între timp, războiul sirian rămâne contenciosul cel mai puternic dintre Washington şi Moscova, iar Trump l-a etichetat pe omologul său sirian Bashar al-Assad drept ”călău”, ”animal” şi a apreciat că este ”posibil” ca Rusia să fi fost la curent cu atacul chimic de la 4 aprilie, imputat regimului de la Damasc.

Un semn al divergenţelor evidente este faptul că ruşii au blocat prin veto un proiect de rezoluţie a Consilului de Securitate care reclama o anchetă internaţională asupra acestui presupus atac chimic din provincia Idlib.

Trump a pledat în toată campania sa şi la începutul mandatului în favoarea unei apropieri cu omologul său rus Vladimir Putin.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.