Poliţia turcă a confiscat 825 de kilograme de heroină şi a arestat 30 de persoane, în principal în sudul Turciei, a anunţat miercuri ministrul turc de Interne, Ali Yerlikaya, informează AFP.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

„Am confiscat 825 kg de heroină şi am arestat 30 de traficanţi” în cadrul unor operaţiuni desfăşurate în principal în Adana (sud), dar şi în Hakkari, Diyarbakir (sud-est), Van (est), Mersin, Hatay (sud) şi Istanbul, a precizat ministrul.

Poliţia a confiscat, de asemenea, „arme fără permis şi o cantitate mare de echipamente digitale”, a adăugat el.

Situată la graniţa dintre Asia şi Europa, Turcia se află pe mai multe rute importante de contrabandă şi constituie principalul punct de intrare a heroinei pe piaţa europeană.

Heroina rămâne cel mai consumat opioid ilicit în Uniunea Europeană, iar traficanţii „recurg din ce în ce mai mult la rutele maritime, în special la traficul internaţional de containere şi feriboturi” din Turcia, potrivit analizei Europol din 2024 privind piaţa europeană a drogurilor.

Conform analizei, reţelele criminale turce continuă să domine traficul de heroină către piaţa europeană.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.