Guvernatorul statului Maryland, Wes Moore, a declarat stare de urgenţă în urma prăbuşirii podului Francis Scott Key din Baltimore.
"Le suntem recunoscători bărbaţilor şi femeilor curajoşi care desfăşoară eforturi pentru salvarea celor implicaţi şi ne rugăm pentru siguranţa tuturor", se arată în declaraţia guvernatorului.
La rândul său, primarul oraşului Baltimore, Brandon Scott, a deplâns "o tragedie de neconceput" după prăbuşirea podului. El spune că prioritatea trebuie să fie concentrarea asupra operaţiunilor de căutare şi salvare.



























