POD PRĂBUŞIT LA BALTIMORE. Guvernatorul din Maryland declară stare de urgenţă

Guvernatorul statului Maryland, Wes Moore, a declarat stare de urgenţă în urma prăbuşirii podului Francis Scott Key din Baltimore.

"Am declarat stare de urgenţă în Maryland", a anunţat Wes Moore, guvernatorul statului în care se află Baltimore, într-un comunicat.
 
"Lucrăm cu o echipă inter-agenţii pentru a desfăşura rapid resursele federale ale administraţiei Biden", a adăugat el.

"Le suntem recunoscători bărbaţilor şi femeilor curajoşi care desfăşoară eforturi pentru salvarea celor implicaţi şi ne rugăm pentru siguranţa tuturor", se arată în declaraţia guvernatorului.

La rândul său, primarul oraşului Baltimore, Brandon Scott, a deplâns "o tragedie de neconceput" după prăbuşirea podului. El spune că prioritatea trebuie să fie concentrarea asupra operaţiunilor de căutare şi salvare.

 
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră