O pacientă a murit într-un salon de spital ”apriori din cauza căldurii din camera spitalului”, anunţă joi un oficial francez din domeniul urgenţelor la BFMTV.
"Analize" urmează să fie efectuate pentru a se confirma dacă femeia a murit sau nu din cauza caniculei, a precizat vicepreşedintele Samu-Urgence de France, Jean-François Cibien.
Canicule: "On a pour la première fois des morts dans des chambres à cause des températures extrêmes", affirme Jean-François Cibien, urgentiste à Agen pic.twitter.com/5VQ8wPGOcL
- BFM (@BFMTV) June 25, 2026
"Se întâmplă ceva în privinţa mortalităţii", a tras el un semnal de alarmă.
Este pentru "prima oară" când un pacient moare "într-o cameră de spital din cauza temperaturilor extreme", a declarat el.
Instituţiile de sănătate "nu sunt climatizate", a deplâns el.
Vicepreşedintele Samu-Urgence de France, Jean-François Cibien nu a dezvăluit nici locul şi nici data acestui deces.




























