O femeie a murit ”pentru prima oară” în camera unui spital, ”apriori” din cauza caniculei, în Franţa, anunţă un oficial de la urgenţe. Instituţiile de sănătate ”nu sunt climatizate”, deplânge el

O femeie a murit ”pentru prima oară” în camera unui spital, ”apriori” din cauza caniculei, în Franţa, anunţă un oficial de la urgenţe. Instituţiile de sănătate ”nu sunt climatizate”, deplânge el

O pacientă a murit într-un salon de spital ”apriori din cauza căldurii din camera spitalului”, anunţă joi un oficial francez din domeniul urgenţelor la BFMTV.

"Analize" urmează să fie efectuate pentru a se confirma dacă femeia a murit sau nu din cauza caniculei, a precizat vicepreşedintele Samu-Urgence de France, Jean-François Cibien.

"Se întâmplă ceva în privinţa mortalităţii", a tras el un semnal de alarmă.

Este pentru "prima oară" când un pacient moare "într-o cameră de spital din cauza temperaturilor extreme", a declarat el.

Instituţiile de sănătate "nu sunt climatizate", a deplâns el.

Vicepreşedintele Samu-Urgence de France, Jean-François Cibien nu a dezvăluit nici locul şi nici data acestui deces.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră