Liderul Hezbollah Naim Qassem respinge Acordul-cadrul între SUA, Israel şi Liban drept o ”greşeală gravă” şi-l denunţă drept ”nul şi neavenit”. El reprezintă o ”abandonare a suveranităţii” Libanului

Liderul Hezbollah Naim Qassem respinge Acordul-cadrul între SUA, Israel şi Liban drept o ”greşeală gravă” şi-l denunţă drept ”nul şi neavenit”. El reprezintă o ”abandonare a suveranităţii” Libanului

Liderul mişcării islamiste libaneze proiraniene Hezbollah Naim Qassem respinge sâmbătă drept o ”greşeală gravă” acordul semnat vineri de către Liban cu Israelul, sub egida Statelor Unite, şi îl denunţă drept ”nul şi neavenit”, relatează AFP.

”Acordul-cadru de la Washington este umilitor, ruşinos şi reprezintă o abandonare a suveranităţii”, denunţă într-un comunicat Naim Qassem.

El acuză Guvernul libanez de faptul că ”legitimează” prin acest acord ocupaţia Libanului de către Israel.

”Acest acord este nul şi neavenit, iar prevederile protocolului acordului iraniano-american sunt cele care trebuie să fie aplicate”, afirmă liderul Hezbollahului.

Naim Qassem se referă la un text semnat de către Statele Unite şi Iranul la 17 iunie în vederea unei încetări a Războiului din Iran, care prevede o încetare a ostilităţilor în Liban.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră