Liderul mişcării islamiste libaneze proiraniene Hezbollah Naim Qassem respinge sâmbătă drept o ”greşeală gravă” acordul semnat vineri de către Liban cu Israelul, sub egida Statelor Unite, şi îl denunţă drept ”nul şi neavenit”, relatează AFP.
”Acordul-cadru de la Washington este umilitor, ruşinos şi reprezintă o abandonare a suveranităţii”, denunţă într-un comunicat Naim Qassem.
El acuză Guvernul libanez de faptul că ”legitimează” prin acest acord ocupaţia Libanului de către Israel.
”Acest acord este nul şi neavenit, iar prevederile protocolului acordului iraniano-american sunt cele care trebuie să fie aplicate”, afirmă liderul Hezbollahului.
Naim Qassem se referă la un text semnat de către Statele Unite şi Iranul la 17 iunie în vederea unei încetări a Războiului din Iran, care prevede o încetare a ostilităţilor în Liban.



























