Preşedintele chinez Xi Jinping, aflat în vizită în Rusia cu ocazia marcării a 80 de ani de la victoria asupra Germaniei naziste, a sosit joi la Kremlin pentru discuţii cu omologul său Vladimir Putin, relatează AFP.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Cei doi lideri s-au strâns călduros mâna înainte de a întâmpina delegaţiile cu zâmbetul pe buze. Delegaţia rusă pentru aceste discuţii include responsabili guvernamentali şi şefi de mari companii.

Liderul rus Vladimir Putin a asigurat că legăturile puternice dintre ţara sa şi China sunt „reciproc avantajoase” şi nu sunt menite să intre în opoziţie cu ţări terţe.

„Dezvoltăm relaţiile noastre în interesul popoarelor celor două ţări şi nu împotriva cuiva”, a declarat Putin. „Relaţiile noastre se bazează pe egalitate şi sunt reciproc avantajoase”, a insistat el.

CITEȘTE ȘI Liderul Chinei Xi Jinping îşi începe vizita în Rusia într-un gest simbolic de sprijin pentru Putin împotriva Occidentului

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.