Israelul anunţă întreruperea contactelor cu şefa diplomaţiei UE

Israelul anunţă întreruperea contactelor cu şefa diplomaţiei UE

Ministrul israelian al afacerilor externe a anunţat joi întreruperea contactelor cu şefa diplomaţiei Uniunii Europene, Kaja Kallas, reproşându-i că a comparat ţara sa cu fostul regim rasist din Africa de Sud.

„Recent, s-a relatat că, în timpul vizitei sale în Mexic, ea a comparat Israelul cu regimul de apartheid care a existat în Africa de Sud”, a scris Gideon Saar pe contul său de X. „Cu toate acestea, până în prezent, ea nu a publicat nicio dezminţire, nicio clarificare sau răspuns cu privire la această declaraţie gravă”, adaugă Saar.

„Prin urmare, în calitate de ministru al afacerilor externe al Statului Israel, nu am altă opţiune decât să întrerup toate contactele cu doamna Kallas până când aceasta nu îşi va retrage afirmaţiile”, a adăugat el, comparând astfel de declaraţii cu „o crimă ritualică”.

„Crima ritualică” este o acuzaţie antisemită falsă, care datează cel puţin din Evul Mediu, conform căreia evreii ar ucide copii neevrei pentru ritualuri religioase.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor