CENTCOM anunţă că a ”neutralizat” un petrolier gol, Hasna, sub pavilion iranian, care a încercat să forţeze blocada americană impusă porturilor iraniene

CENTCOM anunţă că a ”neutralizat” un petrolier gol, Hasna, sub pavilion iranian, care a încercat să forţeze blocada americană impusă porturilor iraniene

Armata americană anunţă miercuri că a deschis focul împotriva unui petrolier sub pavilion iranian, care a încercat să forţeze blocada porturilor iraniene impusă de către Statele Unite, cu scopul de a-i ”neutraliza cârma”, relatează AFP.

"Forţe americane care operează la Golful Persic au impus respectarea măsurilor blocadei prin neutralizarea unui petrolier sub pavilion iranian fără încărcătură care încerca să navigheze către un port iranian miercuri, la ora 9.00, ora Washingtonului (16.00, ora României)", anunţă pe X Comandamentul Militar american pentru Orientul Mijlociu (CENTCOM).

"După ce echipajul (navei) Hasna nu s-a supus avertismentelor repetate, forţele americane au neutralizat cârma petrolierului trăgând mai multe salve" de la bordul unui avion lansat de la bordul portavionului USS Abraham Lincoln, desfăşurat în Orientul Mijlociu, anunţă CENTCOM.

Nava "Hasna nu se mai îndreaptă către Iran", anunţă comandamentul american.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră