Laburistul Andy Burnham confirmă luni că va candida la succesiunea premierului demisionar britanic Keir Starmer şi că a obţinut susţinerea celuilalt singur candidat declarat, fostul ministru al Sănătăţii Wes Streeting, relatează AFP.
Decizia lui Keir Starmer de a demisiona "marchează începutul unei tranziţii", apreciază pe X Andy Burnham.
Keir has given huge service to our country and I want to thank him for his leadership and dedication during such a challenging period.
- Andy Burnham (@AndyBurnhamGM) June 22, 2026
His decision marks the beginning of a transition and it is important that this process is conducted in an orderly and responsible way. I will…
El a fost ales joi deputat şi este considerat favorit în locul lui Keir Starmer la conducerea Partidului Laburist (Labour) şi totodată la conducerea Guvernului.
"Candidez", anunţă el în această postare.
Celălalt candidat declarat, Wes Streeting, a anunţat că-l susţine pe Andy Burnham.
"Ne putem sufleca mânecile şi ajuta la punerea în aplicare a schimbării de care partidul nostru şi ţara noastră au nevoie", scrie într-o scrisoare publicată pe X Wes Streeting.

- Wes Streeting (@wesstreeting) June 22, 2026
"Aceasta este alegerea pe care o fac şi sper ca toată lumea să-l susţină, bineînţeles, pe Andy", scrie el.
Keir Starmer şi-a anunţat luni demisia, la aproape doi ani de instalarea sa la putere, după luni de presiuni în acest sens.
El a precizat că va rămâne în post până la desemnarea succesorului său la conducerea Partidului Laburist.



























