Andy Burnham îşi anunţă pe X candidatura la succesiunea lui Keir Starmer. Fostul ministru al Sănătăţii Wes Streeting, celălalt singur candidat, anunţă într-o scrisoare că-l susţine pe Burnham

Andy Burnham îşi anunţă pe X candidatura la succesiunea lui Keir Starmer. Fostul ministru al Sănătăţii Wes Streeting, celălalt singur candidat, anunţă într-o scrisoare că-l susţine pe Burnham

Laburistul Andy Burnham confirmă luni că va candida la succesiunea premierului demisionar britanic Keir Starmer şi că a obţinut susţinerea celuilalt singur candidat declarat, fostul ministru al Sănătăţii Wes Streeting, relatează AFP.

Decizia lui Keir Starmer de a demisiona "marchează începutul unei tranziţii", apreciază pe X Andy Burnham.

El a fost ales joi deputat şi este considerat favorit în locul lui Keir Starmer la conducerea Partidului Laburist (Labour) şi totodată la conducerea Guvernului.

"Candidez", anunţă el în această postare.

Celălalt candidat declarat, Wes Streeting, a anunţat că-l susţine pe Andy Burnham.

"Ne putem sufleca mânecile şi ajuta la punerea în aplicare a schimbării de care partidul nostru şi ţara noastră au nevoie", scrie într-o scrisoare publicată pe X Wes Streeting.

"Aceasta este alegerea pe care o fac şi sper ca toată lumea să-l susţină, bineînţeles, pe Andy", scrie el.

Keir Starmer şi-a anunţat luni demisia, la aproape doi ani de instalarea sa la putere, după luni de presiuni în acest sens.

El a precizat că va rămâne în post până la desemnarea succesorului său la conducerea Partidului Laburist.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră