Poliţişti din capitală au prins în flagrant un tânăr în vârstă de 23 de ani, recent eliberat din penitenciar, imediat după săvârşirea unui furt dintr-o locuinţă. Tânărul a încercat să fugă, iar unul dintre agenţi a tras două focuri de armă în plan vertical.
Potrivit unui comunicat de presă transmis, marţi, de Poliţia Capitalei, poliţişti din cadrul Secţiei 9 au supravegheat activitatea unui tânăr recent eliberat din penitenciar, având suspiciunea că ar putea comite din nou furturi din locuinţe.
Astfel, luni, tânărul a fost observat în timp ce s-a deplasat către o zonă din judeţul Ilfov, unde a monitorizat diverse imobile, după care a escaladat gardul unei case, pătrunzând prin efracţie în interiorul locuinţei.
După două ore, poliţiştii l-au văzut cum a aruncat peste gardul imobilului trei genţi voluminoase şi au încercat să-l prindă. Pentru că tânărul a fugit, unul dintre poliţişti a tras două focuri de armă în plan vertical, fără a exista victime sau pagube materiale.
Tânărul a devenit violent, dar a fost imobilizat şi dus la sediul subunităţii pentru audieri.
Prejudiciul, estimat la 7.000 de lei, a fost recuperat integral şi restituit familiei păgubite. Tânărul furase aparatură electronică, bani şi haine.
Cercetările sunt continuate pentru furt calificat, tânărul fiine reţinut şi urmând să fie dus în instanţă.




























