Peste 140 de turişti români aflaţi în perioada Crăciunului în staţiunea Bansko din Bulgaria au fost consiliaţi de un poliţist român trimis acolo în misiune.
Conform unui comunicat de presă transmisă sâmbătă de Poliţia Română, poliţistul român aflat în staţiunea Bansko în această perioadă a acordat sprijin poliţiştilor bulgari atât pentru menţinerea ordinii şi siguranţei publice, cât şi în intermedierea relaţionării turiştilor români cu autorităţile bulgare.
Poliţistul român, care cunoaşte limba română, a consiliat peste 140 de turişti români şi a participat, alături de poliţiştii bulgari şi de cei greci, la cinci intervenţii la evenimente, acestea vizând pierderea unor documente şi bunuri pe pârtia de schi.
Este al optulea sezon de iarnă în care se organizează asemenea misiuni ale Poliţiei.




























