Pompierii din cadrul ISU Harghita intervin, duminică după amiază, pentru stingerea unui incendiu în localitatea Subcetate. Focul a cuprins două locuinţe şi o suprafaţă de teren acoperit cu vegetaţie uscată.
La locul incendiului acţionează echipaje de pompieri cu mai multe autospeciale de stingere. De asemenea, la faţa locului a fost trimisă şi o ambulanţă SMURD.
" Incendiul se manifestă la două case de locuit şi două anexe, pe o suprafaţă de cca 300 de metri pătraţi şi pe aproximativ 1000 de metri pătraţi de vegetaţie uscată" informează ISU Harghita.
La ora transmiterii acestei ştiri incendiul este localizat, nu mai există pericol de propagare, echipajele acţionând pentru lichidare.
În sprijinul pompierilor militari intervin şi voluntari de la Serviciile voluntare pentru situaţii de urgenţă Subcetate şi Sărmaş.




























