Un copil de 4 luni a rămas încuiat, joi, într-o maşină în Alba Iulia, după ce sistemul de închidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior.
"Situaţia a fost observată de un jandarm, aflat în timpul liber. Având în vedere temperatura de peste 30°C şi faptul că sistemul de climatizare nu mai funcţiona, acesta a acţionat imediat, a transmis, joi, Jandarmeria Română.
Jandarmul a spart un geam al autoturismului şi a reuşit să scoată copilul în siguranţă.
Jandarmii transmit o serie de recomandări:
Nu lăsaţi niciodată copiii sau animalele de companie singure în maşină, nici măcar pentru câteva minute.
La temperaturi ridicate, interiorul unui autoturism se poate transforma rapid într-un mediu periculos.
Verificaţi întotdeauna dacă aveţi cheile asupra dumneavoastră înainte de a închide portierele.
Dacă observaţi un copil sau un animal aflat în pericol într-un vehicul, apelaţi de urgenţă 112.




























