Un bărbat a fost amendat de poliţiştii din Botoşani cu 12.000 de lei după ce a abandonat doi căţeluşi la marginea unui drum. Aceştia au fost găsiţi într-un sac de rafie care era legat.
Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Botoşani au anunţat, joi, că poliţiştii din cadrul Biroului pentru Protecţia Animalelor au identificat un bărbat din comuna Ibăneşti, care a abandonat doi căţeluşi, în extravilanul comunei Şendriceni.
”Căţeluşii au fost găsiţi într-un sac de rafie legat, lăsat pe marginea unui drum. Fapta a fost surprinsă de o cameră de supraveghere din zonă, iar proprietarul i-a salvat şi, ulterior, i-a dat spre adopţie. Bărbatul a fost sancţionat contravenţional cu amendă în cuantum de 12.000 de lei, conform Legii nr. 205/2004 privind protecţia animalelor”, au transmis reprezentanţii IPJ Botoşani.

Urmărește-ne și pe Google News
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.