Pompierii argeşeni au intervenit, sâmbătă seară, timp de trei ore pentru stingerea unui incendiu care a cuprins acoperişurile a două locuinţe, dar şi tone de fân depozitate în podul unuia dintre imobile.
Incendiul, provocat de un scurtcircuit, a izbucnit sâmbătă seară, în satul Purcăreni din comuna argeşeană Miceşti.
„La sosirea forţelor de intervenţie, incendiul se manifesta violent într-o gospodărie la acoperişurile a două locuinţe. În urma evenimentului au ars cele două acoperişuri, pe o suprafaţă de aproximativ 450 de metri pătraţi şi o cantitate de aproximativ trei tone de plante furajere, depozitate în podul uneia dintre case”, informează oficialii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Argeş.
Acţiunea de stingere s-a desfăşurat contracronometru, în condiţiile în care exista riscul ca incendiul să se extindă la vecinătăţi. Intervenţia rapidă a pompierilor a limitat pagubele.
Pompierii au stabilit drept cauză probabilă de izbucnire a incendiului un scurtcircuit electric, provocat de un cablu electric defect sau neizolat corespunzător.
Pentru lichidarea incendiului, pompierii au acţionat timp de peste trei ore, în urma evenimentului nefiind înregistrate victime.




























