Forţele de ordine care au intervenit la un centru comercial din apropierea centrului oraşului Timişoara, după un apel care anunţa un dispozitiv exploziv, s-au retras. Echipajele au constatat că alarma a fost falsă. Poliţiştii fac acum verificări pentru a-l depista pe bărbatul care a sunat la numărul de urgenţe 112.
IPJ Timiş anunţă că, în urma verificărilor, s-a constatat că alarma cu bombă de la un centru comercial din Timişoara este una falsă.
Evenimente
19 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
”Astăzi, 23 mai a.c., în jurul orei 17:00, poliţiştii timişoreni au fost sesizaţi, prin apel 112, cu privire la faptul că, la un centru comercial din Timişoara, s-ar afla o bombă. La faţa locului, au ajuns pirotehniştii din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale Timiş,poliţiştii,jandarmii şi echipaje ISU Banat, care, în urma verificărilor, au stabilit că este o alarmă falsă”, transmite IPJ Timiş.
Poliţiştii îl caută acum pe cel care a sunat la numărul de urgenţe 112 pentru a anunţa amplasarea unui dispozitiv expoziv la etajul al doilea al centrului comercial.
”În prezent, se fac verificări, în vederea depistării persoanei care a alertat autorităţile fără un motiv întemeiat şi pentru tragerea acesteia la răspundere”, transmite IPJ Timiş.
Un bărbat a sunat, luni, la numărul de urgenţe 112 şi a anunţat că a fost amplasat un dispozitiv exploziv la un centru comercial din apropiere de centrul municipiului Timişoara. Mai multe echipaje de politie au fost trimise la faţa locului, dar şi pirotehniştii.
Clădirea a fost evacuată.

Urmărește-ne și pe Google News
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.