Parlamentul suedez l-a votat vineri pe Stefan Lofven, liderul social-democraţilor, pentru funcţia de prim-ministru, asfel luând sfârşit patru luni de impas politic, scrie Reuters.
Lofven a ajuns la un acord istoric cu Partidul Centrist, Partidul Liberal şi Partidul Verde săptămâna trecută, aducând astfel laolaltă partide din centru-dreapta şi centru-stânga blocând astfel încercările Democraţilor Suedezi (extremă-dreapta) de a deţine puterea în parlament.
Conform acordului, Lofven, fost lider de sindicat, va reduce taxele şi va liberaliza piaţa muncii şiped cea imobiliară, o schimbare radicală către dreapta care va îndepărta, cel mai probabil, mulţi dintre susţinătorii tradiţionali ai Social Democraţilor.
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.