Rusia a declarat joi stare de urgenţă federală din cauza scurgerii de petrol cauzate de două petroliere ruseşti în Marea Neagră

Rusia a declarat joi stare de urgenţă federală din cauza scurgerii de petrol cauzate de două petroliere ruseşti în Marea Neagră

Rusia a declarat joi stare de urgenţă federală din cauza unei scurgeri de petrol cauzate de două petroliere ruseşti în Marea Neagră, a anunţat Ministerul pentru Situaţii de Urgenţă, transmite Reuters.

Tancurile petroliere au fost lovite de o furtună pe 15 decembrie. Unul s-a rupt în jumătate, iar celălalt a eşuat.

Deversarea rezultată a acoperit plajele cu nisip din Anapa şi în jurul staţiunii populare, şi a cauzat probleme serioase faunei sălbatice, inclusiv păsări marine, delfini şi marsuini.

Peste 10.000 de oameni s-au implicat în curăţarea zonei.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră