Fondul de pensii al producătorului auto german Mercedes-Benz a vândut întreaga sa participaţie de 3,8% la Nissan Motor pentru 47,83 miliarde yeni (aproximativ 324,6 milioane dolari), au declarat marţi surse citate de Reuters.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Acţiunile Nissan au încheiat ziua cu o scădere de peste 6%, cea mai mare din iulie, după ce Mercedes-Benz anunţase că intenţionează să îşi cedeze participaţia. Vânzarea a fost realizată la un preţ de 341,3 yeni pe acţiune, cu 5,98% sub cotaţia de închidere de luni. Cererea a depăşit oferta, iar cei mai mari zece investitori au primit circa 70% din titlurile tranzacţionate.

Mercedes-Benz a precizat anterior că pachetul deţinut, transferat în 2016 către fondul său de pensii, nu era strategic, descriind operaţiunea ca ”o curăţare de portofoliu”.

Nissan şi Mercedes-Benz au refuzat să comenteze suplimentar.

Vânzarea vine într-un moment dificil pentru constructorul japonez, care a raportat pierderi de 535 milioane de dolari în trimestrul încheiat în iunie, pe fondul tarifelor şi al scăderii vânzărilor în SUA şi China.

Între timp, CEO-ul Ivan Espinosa a lansat un plan de restructurare ce prevede reducerea capacităţii de producţie globală la 2,5 milioane de vehicule până în 2027 şi închiderea a şapte fabrici.

Renault rămâne acţionarul principal al Nissan, cu 35,7% din capital, dar recent şi-a reevaluat în scădere participaţia cu 11 miliarde de dolari şi, potrivit analiştilor, va încerca treptat să îşi reducă expunerea, pe măsură ce alianţa cu Nissan îşi pierde din forţă.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.