Inflaţia din zona euro a ajuns în noiembrie la un ritm de 2,4% în termeni anuali, potrivit datelor preliminare ale Eurostat, fiind mai mică decât cea de 2,7% aşteptată de analiştii intervievaţi de Reuters şi sub ritmul de 2,9% consemnat în octombrie, transmite Reuters.
În SUA, indicele preţurilor pentru cheltuielile de consum personal - indicatorul favorit al Rezervei Federale - a fost în conformitate cu aşteptările, de 0,2% faţă de luna precedentă şi 3,5% comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut.
Obligaţiunile au marcat, de asemenea, o inversare de tendinţă, prin creşterea consemnată în noiembrie.
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
Randamentele obligaţiunilor, care se mişcă invers preţurilor, au scăzut în SUA şi Europa, pe fondul percepţiilor de temperare a politicilor în rândul bancherilor centrali şi a semnelor unei ”aterizări line” pentru economia SUA şi economia globală.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.