Consiliul Concurenţei analizează preluarea Bahag Beteiligungs GmbH de către furnizorul pentru industria auto Phinia Delphi Romania

Consiliul Concurenţei analizează preluarea Bahag Beteiligungs GmbH de către furnizorul pentru industria auto Phinia Delphi Romania

Consiliul Concurenţei analizează tranzacţia prin care furnizorul pentru industria auto Phinia Inc., Statele Unite ale Americii, intenţionează să preia Bahag Beteiligungs GmbH, Germania, Competo Beteiligungs GmbH, Germania, şi filialele acestora. Bahag Beteiligungs GmbH şi Competo Beteiligungs GmbH sunt societăţi de tip holding, care deţin împreună 100% din părţile sociale ale stoba Holding GmbH & Co. KG, Germania, care, împreună cu filialele sale, formează Grupul stoba.

Grupul stoba este specializat în componente metalice de înaltă precizie, utilaje personalizate şi sisteme avansate de producţie. Grupul nu deţine nicio filială în România, dar înregistrează cifre de afaceri pe teritoriul national, se arată într-un comunicat al Consiliului Concurenţei.
La rândul ei, Phinia dezvoltă, proiectează şi produce componente şi sisteme integrate. 
Compania are o filială în România, Phinia Delphi Romania SRL, care este furnizor pentru industria auto (în principal de injectoare de combustibil şi componente pentru piaţa pieselor de schimb). 
„În conformitate cu prevederile Legii concurenţei nr. 21/1996, această tranzacţie trebuie autorizată de Consiliul Concurenţei, care o va evalua în scopul stabilirii compatibilităţii sale cu un mediu concurenţial normal şi va emite o decizie în termenele prevăzute de lege”, se arată într-un comunicat al Consiliului Concurenţei.
Eventualele observaţii şi puncte de vedere pot fi transmise autorităţii de concurenţă prin fax, prin e-mail sau prin poştă, în termen de 20 zile de la data anunţului.
viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră