Noul ministru al Muncii va veni săptămâna viitoare în faţa comisiilor de specialitate din Parlament

Noul ministru al Muncii va veni săptămâna viitoare în faţa comisiilor de specialitate din Parlament
Noul ministru al Muncii va veni săptămâna viitoare în faţa comisiilor de specialitate din Parlament (FOTO: inquam Photos / George Calin)

Comisiile reunite pentru Muncă l-au invitat pe noul ministru al Muncii, Dragoş Pîslaru, să vină în Parlament pentru discuţii pe tema activităţii ministerului, precum şi a noii legi a salarizării, acesta anunţând că va răspunde invitaţiei săptămâna viitoare, pentru a avea timp să se documenteze.

Potrivit unor surse parlamentare, preşedintele Comisiei pentru muncă din Camera Deputaţilor l-a invitat în cursul zilei de marţi pe Dragoş Pîslaru, însă ministrul a anunţat că nu va putea participa pentru că are nevoie de timp pentru a se informa cu privire la activitatea ministerului.

Acesta a anunţat membrii Comisiei că va putea veni săptămâna viitoare pentru a discuta cu aceştia.

Cel mai probabil, întâlnirea va avea loc miercuri.

Temele de discuţie se referă la propunerile noului ministru cu privire la activitatea instituţiei, dar şi la noua lege a salarizării şi la OUG privind salariile bugetarilor.

Noul ministru al Muncii, Dragoş Pîslaru, a depus, luni seară, jurământul la Palatul Cotroceni.

 

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră