Echipa Sepsi OSK a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 3-2, gruparea bucureşteană Rapid, în etapa a noua din play-off-ul Superligii.

Rapid Bucureşti rămâne fără victorie în play-off după o nouă înfrângere, a opta, suferită în cele noua partide disputate până acum. Portarul giulestean Ungureanu a avut o primă intervenţie bună la şutul lui Marius Ştefănescu, din minutul 15, însă oaspeţii au reuşit să deschidă scorul în minutul 17, când Petrila a marcat primul său gol din ultimele şapte luni şi Rapid conducea cu 1-0. Gazdele au replicat repede, restabilind egalitate în minutul 21, prin lovitura de cap a lui Debeljuh. Acelaşi jucător a marcat golul din minutul 39, prin care covăsnenii au preluat conducerea, pentru ca Alimi să stabilească scorul primei reprize, 3-1 pentru Sepsi, cu golul din minutul 45+1.

Partea secundă a meciului a început cu lovitura de pedeapsă obţinută de Rapid, după henţul în careu al lui Renţa, însă Albion Rrahmani a executat, prost, pe centru şi Niczuly a apărat. Elevii lui Lobonţ au reuşit să înscrie în minutul 63, prin Burmaz, iar pe final, în al cincilea minut de prelungire, VAR-ul a anulat un gol al lui Aganovic, pentru fault în atac, şi Sepsi s-a impus cu 3-2. Cele două echipe rămân pe ultimele două locuri din play-off. Sepsi este pe 5, cu 34 de puncte, iar Rapid ocupă poziţia a şasea, cu 29 de puncte.

12 iunie - Maratonul Energiei
13 iunie - Eveniment Profit: Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Infinity Capital Investments, ROCA Industry, Sphera, Teraplast
17 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield, Globalworth, Meta Estate

SEPSI: Niczuly – Oroian (Renţa 46), D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - C. Matei (Aganovic 66), Alimi, Kallaku (Fl. Ştefan 78) - K. Varga (R. Varga 78), Debeljuh, M. Ştefănescu. ANTRENOR: Bernd Storck

RAPID: B. Ungureanu - Onea, Dr. Grigore (Săpunaru 43), P. Iacob, Borza – Kait (Papeau 84), Oaidă, Petrila (Funsho Bamgboye) – E. Krasniqi, A. Rrahmani (Hasani 60), Burmaz. ANTRENOR: Bogdan Lobonţ

Cartonaşe galbene: M. Ştefănescu 90+4

Arbitri: Viorel Nicuşor Flueran - Romică Bîrdeş, Mihăiţă Necula - Andrei Antonie

Arbitri VAR: Florin Andrei - Daniel Mitruţi

Observator: Adrian Vidan