Formaţia Politehnica Iaşi a fost învinsă, duminică, de echipa Diosgyori VTK, scor 2-1, într-un meci din cadrul stagiului de pregătire din Antalya.

Golul Politehnicii Iaşi a fost înscris de Florin Gardoş, în minutul 27. Adversarii au întors scorul până la pauză (minutele 31 şi 42).

Echipa ieşeană a început jocul în următoarea formulă: Mino Peralta - Bosoi, Gardoş, Cioinac, Bădic - L. Rus, Mihăescu - Burlacu, Jorge Orti, Platini - Kizito. Au mai evoluat Mihalache, Chelaru, Petre, Zaharia, Panţîru, Enoh, Popescu, Gallego şi Cracea.

Mino Peralta a debutat, iar pentru Platini au fost primele minute din 2019. Spaniolul Jorge Orti a fost testat de staful tehnic.

Politehnica Iaşi va juca, luni, de la ora 16.00, o partidă de pregătire cu Dinamo Zagreb.