Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a ratat miercuri, pe teren propriu, calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă de formaţia portugheză Sporting CP, cu scorul de 27-26 (11-15), şi în manşa retur a barajului.

Pentru Dinamo au marcat Szasz 6 goluri, Gavriloaia 6, Alouini 4, Komogorov 3, Descat 2, Bannour 2, Negru 1, Kuduz 1, Mousavi 1, iar de la oaspeţi s-a remarcat Marzo 8 reuşite. Internaţionalul Valentin Ghionea a înscris 3 goluri pentru Sporting.

În tur, portughezii au câştigat cu scorul de 32-31 (14-14), iar cu scorul general de 59-57, Sporting face pasul în prima fază eliminatorie a Ligii Campionilor.

La meciul de joi seară au asistat şi Mircea Lucescu şi Mircea Rednic, alături de peste 2.500 de fani dinamovişti.

În cealaltă dublă a barajului se duelează echipele Orlen Wisla Plock şi Silkeborg, scor 22-26 în manşa tur de sâmbătă, cu returul programat în 3 martie.

Dinamo Bucureşti s-a calificat în barajul pentru optimile de finală, după ce a încheiat pe primul loc grupa preliminară D, cu 14 puncte.

Rezultatele dinamoviştilor în grupa D au fost: 26-24 şi 28-29 cu Elverum Handball, 28-31 şi 35-30 cu Ademar Leon, 35-34 şi 33-29 cu Wacker Thun, 32-31 şi 24-22 cu Riihimaen Cocks, 24-21 şi 28-29 cu Wisla Plock.

Potrivit regulamentului competiţiei, din grupele A şi B, superioare valoric, prima clasată s-a calificat direct în sferturile competiţiei, iar echipele de pe locurile 2-6 ajung în optimi, unde se vor afla şi două echipe provenite din grupele C şi D, inferioare valoric, acestea urmând a fi stabilite în partidele din baraj.

Şase câştigătoare din optimi se vor alătura în sferturi câştigătoarelor grupelor A şi B, pentru cele patru locuri din semifinale.

Meciurile din optimi vor avea loc între 20-21 martie 2019, cele din sferturi între 24 aprilie şi 5 mai, iar Turneul Final Four în 1-2 iunie.

În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti nu a reuşit să treacă de faza grupelor.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este echipa Montpellier HB.