Formaţia Vejle BK, antrenată de Constantin Gâlcă, a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, de echipa Aarhus (AGF), într-un meci din play-out-ul campionatului Danemarcei.

Vejle a condus cu 1-0, prin golul marcat de Iurcenko, în minutul 38, şi cu 2-1, după ce acelaşi Iurcenko a înscris în minutul 44.

Pentru oaspeţi au marcat Mortensen ’40, ’57, ’86 şi Sana ‘90+4.

În minutul 33, de la Vejle a fost eliminat Alan Sousa.

Iurcenko, jucătorul lui Gâlcă, a ratat un penalti în minutul 90+7.

Vejle mai are de disputat un meci în Grupa A a play-out-ului: cu Aarhus, cu SonderjyskE, în deplasare, la 28 aprilie.

Echipa lui Gâlcă ocupă locul patru în grupă, cu 28 de puncte. Lider este Aarhus, cu 44 de puncte, pe doi se află Horsens, cu 33 de puncte, iar pe trei este SonderjyskE, cu 32 de puncte.