Deţinătoarea trofeului, Danemarca, şi reprezentativa Spaniei sunt primele două semifinaliste ale Campionatului Mondial de handbal masculin, din Polonia şi Suedia, după ce au eliminat, miercuri, în sferturile de finală echipele Ungariei şi Norvegiei. Ibericii au eliminat Norvegia după patru reprize de prelungiri.

În primele două meciuri din sferturile de finală, Danemarca a învins Ungaria, cu scorul de 40-23 (21-12), iar Spania a trecut de Norvegia, scor 35-34 (12-13, 25-25, 29-29), după patru reprize de prelungiri.

În celelalte două partide din sferturi se duelează, tot miercuri, echipele Franţa - Germania şi Suedia - Egipt.

Semifinalele vor avea loc vineri, iar finalele pentru medalii sunt programate duminică.

Naţionala României nu s-a mai calificat la un turneu final mondial din 2011, când s-a clasat pe locul 19. În calificările pentru ediţia CM din 2023, tricolorii au fost eliminaţi în faza play-off de echipa Macedoniei de Nord.

Campioana mondială en-titre este Danemarca.