Echipa naţională a Argentinei a învins vineri seara, la lovituri de departajare, scor 2-2 (4-3), naţionala Ţărilor de Jos şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar.

Golurile Argentinei au fost înscrise de Nahuel Molina, în minutul 35, dintr-o pasă a lui Lionel Messi, şi de Messi, în minutul 73, din penalti.

Naţionala Ţărilor de Jos a revenit în joc prin golurile marcate de un jucător intrat pe teren în minutul 78, Wout Weghorst. Mai întâi a redus din diferenţă în minutul 83, apoi a egalat la ultima fază a meciului, în minutul 90+11, după o lovitură liberă executată de Koopmeiners.

La loviturile de departajare portarul argentinian Martinez a parat primele două execuţii ale olandezilor, Van Dijk şi Berghuis. Argentinienii au marcat prin Messi, Paredes, Montiel şi Lautaro Martinez, iar Ţările de Jos au înscris prin Koopmeiners, Weghorst şi Luuk de Jong.

Enzo Fernandez a fost singurul care a ratat pentru Argentina.

ŢĂRILE DE JOS: Noppert - Timber, Van Dijk, Ake - Dumfries, De Roon (Koopmeiners 46), F. De Jong, Blind (de Jong 64) – Depay (Weghorst 78) – Gakpo (Noa Lang 113), Bergwijn (Berghuis 46). SELECŢIONER: Louis van Gaal

ARGENTINA: E. Martinez – Romero (Pezzella 78), Otamendi, Lisandro Martinez (Di Maria 112) – Molina (Montiel 106), De Paul (Paredes 67), E. Fernandez, Mac Allister, Acuna (Tagliafico 78) - Messi, Julian Alvarez (Lautaro Martinez 82). SELECŢIONER: Lionel Scaloni

Cartonaşe galbene: Timber 43, Weghorst 45+2, Depay 76, Berghuis 88, Bergwijn 91 / Walter Samuel (antrenor) 31, Acuna 43, Romero 45, Lisandro Martinez 76, Paredes 89, Lionel Scaloni (antrenor) 90, Messi 90+10, Otamendi 90+12, Montiel 106, Pezzella 112

Arbitri: Antonio Mateu – Pau Cebrian Devis, Roberto Diaz Perez Del Palomar (toţi din Spania) - Victor Gomes (Africa de Sud)

În semifinale, Argentina va evolua cu naţionala Croaţiei, care a eliminat Brazilia, tot în urma loviturilor de departajare.