Echipa naţională a Portugaliei a învins joi, scor 3-2, reprezentativa Ghanei, într-un meci contând pentru Grupa H a Cupei Mondiale din Qatar.

La Doha, pe Stadionul 974, Portugalia a deschis scorul dintr-un penalti, în minutul 65. Cristiano Ronaldo a fost faultat în careu de către Salisu şi arbitrul american Elfath a acordat penalti, transformat tot de Ronaldo. Ghanezii au egalat în minutul 73, prin Andre Ayew, dar scorul de 1-1 de pe tabelă a durat doar cinci minute, pentru că lusitanii au lovit decisiv într-un timp extrem de scurt. Joao Felix a făcut 2-1 în minutul 78, iar nou intratul Rafael Leao a majorat scorul la 3-1 pentru portughezi. Intrat pe teren în minutul 77, Osman Bukari a stabilit scorul final înscriind pentru Ghana în minutul 88.

PORTUGALIA: Diogo Costa – Joao Cancelo, Ruben Dias, Danilo Pereira, Guerreiro - Bruno Fernandes, Ruben Neves (Rafael Leao 78), Bernardo Silva (Joao Palhinha 88) – Otavio (William 56), Cristiano Ronaldo (Goncalo Ramos 88), Joao Felix (Joao Mario 88). ANTRENOR: Fernando Santos

GHANA: Ati-Zigi – Seidu (Lamptey 66), Djiku (Semenyo 90+2), Amartey, Salisu, Baba – Kudus (Bukari 77), Partey, Abdul Samed (Kyereh) 90+2, Andre Ayew (Jordan Ayew 77) - I.Williams. ANTRENOR: Otto Addo

Cartonaşe galbene: Danilo 90+1, Bruno Fernandes 90+5 / Kudus 45+1, A. Ayew 49, Seidu 57, I. Williams 90+1

Arbitri: Ismail Elfath (SUA) – Kyle Atkins (SUA), Corey Parker (SUA) – Stephanie Frappart (Franţa)