FCU Craiova 1948 a oferit surpriza startului de campionat reuşind să învingă, duminică, pe CFR Cluj cu scorul de 3-1, într-un meci contând pentru etapa a doua a Superligii

Deac a deschis scorul la Craiova, pentru CFR, în minutul 14, dar reacţia gazdelor a fost foarte bună şi van Durmen a egalat în minutul 32, din pasa excelentă a lui Juan Bauza.

În startul reprizei secunde Bălgrădean a respins la Baeten, însă Compagno a fost pe fază şi a înscris al doilea gol al craiovenilor (min. 46).

În minutul 72 van Durmen a stabilit scorul final, 3-1 pentru FCU Craiova 1948.

FCU Craiova 1948: Popa – Negru (R. Grigore 90’), Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Asamoah, Achim – Baten (Marquet 80’), Bauza (Sidibe 90’), van Durmen (Chiţu 86’) – Compagno. Antrenor: Marius Croitoru

CFR Cluj: Bălgrădean - Braun, Graovac, Yuri Matias, Camora - Deac, Boateng (Hoban 78’), Muhar (Bordeianu 63’) - Ad. Păun (Hammershoy-Mistrati 46’), Debeljuh (Jefte Betancor 46’), Petrila (Gîdea 78’). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: van Durmen 26 Compagno 57 / Deac 45+1, Bordeianu 67, Boateng 72, Hoban 84

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Radu Adrian Ghinguleac, Andrei Constantinescu – Bogdan Dumitrache.

Arbitri VAR: Radu Petrescu – Vlad Bârleanu

Observator: Andrei Ioniţă