Echipa italiană Pro Recco a câştigat, sâmbătă, finala Ligii Campionilor, în faţa formaţiei VK Novi Belgrad, la turneul Final 8 găzduit de capitala Serbiei. Steaua Bucureşti nu a trecut de faza grupelor.

Pro Recco s-a impus în finala turneului cu scorul de 17-16, după lovituri de departajare.

Tot sâmbătă s-au jucat şi celelalte partide de clasament final, după cum urmează: pentru medalia de bronz, AN Brescia - FTC Budapesta 12-14; pentru locul 5, Waspo 98 Hanovra - Club Natacio Atletic-Barceloneta 10-12; pentru locul 7, CN Marsilia - VK Jug Adriatic 15-13.

Campioana României, Steaua Bucureşti, nu a trecut de faza grupelor Ligii Campionilor,în urma rezultatelor: 8-14 şi 9-15 cu OSC Budapesta, 5-23 şi 3-14 cu Pro Recco, scor 5-23, 6-14 şi 10-15 cu CN Marsilia, 8-10 şi 7-14 cu Jug Adriatic, 8-10 şi 5-16 cu Spandau 04 Berlin, 11-8 şi 10-10 cu Steaua Roşie Belgrad, 9-10 şi 12-13 cu Waspo Hanovra.

După 14 etape în grupa B, Steaua Bucureşti a încheiat pe locul 7, penultimul, cu 4 puncte.