Americanca Danielle Collins, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 27, s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open.

Ea a învins-o, luni, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-4, pe belgianca Elise Mertens, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 19, după un meci care a durat două ore şi 51 de minute.

Pe Rod Laver Arena urmează artida Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14 - Alize Cornet (Franţa), locul 61 WTA.

Învingătoarea din această întâlnire va evolua în sferturi cu Danielle Collins.

Halep şi jucătoarea americană s-au mai întâlnit de două ori până în prezent, scorul fiind egal, 1-1. Collins s-a impus în ultimul meci, disputat la Montreal, anul trecut, scor 2-6, 6-4, 6-4. Halep a câştigat jocul din 2014, din turul I al US Open, scor 6-7 (2), 6-1, 6-2.