Formaţia Slavia Praga, la care joacă Nicolae Stanciu, a remizat, joi seară, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Arsenal Londra, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Europa.

Stanciu a fost titular şi a jucat până în minutul 84.

Gazdele au marcat prin Pepe, în minutul 86. Slavia a egalat în minutul 90+4, prin Holes.

Tot joi, AS Roma a învins în deplasare Ajax Amsterdam, scor 2-1, revenind de la 0-1. În minutul 53, Ajax a ratat un penalti prin Tadic. Au marcat Klaassen ’39 pentru gazde şi Pellegrini ’57 şi Ibanez ’87 pentru oaspeţi.

În Spania, Manchester United s-a impus cu 2-0 în confruntarea cu Granada. Au înscris Rashford ’31 şi Bruno Fernandes ‘90 (penalti).

În Croaţia, Villarreal a învins cu 1-0 Dinamo Zagreb, golul fiind marcat de Moreno, în minutul 44, din penalti.

Partidele retur vor avea loc la 15 aprilie.