Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (0-0), de FC Barcelona, în etapa a IV-a a Grupei G a Ligii Campionilor. De la FC Barcelona au lipsit mai mulţi jucători importanţi, între care Leo Messi, menajat, Ansu Fati şi Gerard Piquet, accidentaţi. Antoine Griezmann, Jordi Alba şi Ousmane Dembele au început partida ca rezerve.

În celălalt meci al grupei, Juventus a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe Ferencvaros, după un gol al lui Morata, marcat în prelungiri, astfel că torinezii şi catalanii s-au calificat în optimile de finală ale competiţiei.

Rezultatele înregistrate în meicurile de marţi sunt următoarele:

Grupa E

FC Krasnodar- FC Sevilla, scor 1-2 (0-1);

Au marcat: Wanderson '56 / Rakitici '4, Munir '90+5.

Rennes - Chelsea, scor 1-2 (0-1);

Au marcat: Guirassy '85 / Hudson-Odoi '21, Giroud '90+1.

Clasament: Chelsea - 10, FC Sevilla - 10 puncte, Krasnodar - 1, Rennes - 1. Chelsea şi Sevilla s-au calificat în optimile competiţiei.

Grupa F

Borussia Dortmund - FC Bruges, scor 3-0 (2-0);

Au marcat: Haaland '18, '60, Sancho '45.

Lazio - Zenit Sankt Petersburg, scor 3-1 (2-1);

Au marcat: Immobile '3, '55 (p), Parolo '22 / Dziuba '25.

- La gazde, fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă.

Clasament: Dortmund - 9, Lazio - 8, FC Bruges - 4, Zenit - 1.

Grupa G

Dinamo Kiev - FC Barcelona, scor 0-4 (0-0);

Au marcat: Sergino Dest '52, Braithwaite '57, '70 (p), Griezmann '90+4.

- La gazde, mijlocaşul Tudor Băluţă a fost rezervă. El a intrat în minutul 83, în locul lui Şepelev.

Juventus - Ferencvaros, scor 2-1 (1-1);

Au marcat: C. Ronaldo '35, Morata '90+2 / Uzuni '19.

- La oaspeţi, fundaşul Radu Drăguşin a fost rezervă.

Clasament: Barcelona - 12, Juventus - 9, Dinamo Kiev - 1, Ferencvaros - 1. Barca şi Juve s-au calificat în optimi.

Grupa H

Manchester United - Istanbul Başakşehir, scor 4-1 (3-0);

Au marcat: Bruno Fernandes '7, '19, Rashford '35 (p), Daniel James '90+2 / Turuc '75.

- Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru.

Paris Saint-Germain - RB Leipzig, scor 1-0 (1-0).

A marcat: Neymar '11 (p).

Clasament: United - 9, PSG - 6, Leipzig - 6, Istanbul - 3.