Astra Giurgiu a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (1-0), formaţia Poli Iaşi, într-un meci din cadrul etapei a XV-a a Ligii I. Gazdele au avut o repriză superioritate numerică. Budescu a marcat un gol direct din corner şi altul după o execuţie spectaculoasă. Astra a urcat provizoriu pe podiumul Ligii I.

Au marcat: Budescu '27 şi '81, V. Gheroghe ''76 şi '86.

Francisc Cristea a fost eliminat de arbitrul Haţegan pentru un fault în finalul reprizei I. Însă centralul i-a arătat jucătorului ieşean al doilea galben după ce a fluierat finalul primei reprize.

1-0, min. 27: Budescu a marcat dintr-un corner executat de pe partea stângă;

2-0, min. 76: Begue a scăpat pe contraatac şi i-a pasat lui V. Gheorghe, care a marcat din poziţie singur cu portarul;

3-0, min. 81: Budescu a înscris cu o execuţie spectaculoasă, cu exteriorul piciorului drept, dintr-un unghi mai mic de 30 de grade, de pe partea dreaptă, mingea prinzând o boltă şi intrând în plasa laterală a porţii apărate de Târnoveanu;

4-0, min. 86: V. Gheorghe a marcat tot pe contraatac şi tot singur cu portarul, după o pasă a lui Alibec.

Au evoluat următoarele echipe:

Astra: Lazar - Graovac, Tamaş, Dima - Fl. Matei (Begue '61), G. Simion (Răduţ '51), Crepulja, Radunovici - V. Gheorghe, Alibec, Budescu (D. Gheorghe '84). Antrenor Bogdan Andone;

Poli Iaşi: Târnovanu - Gallego, Mihalache, Diallo, Bădic - Breeveld, Passaglia - Horşia (Carlone '53), F. Cristea, Popadiuc (Haţiegan '77) - A. Cristea (Bălan '66). Antrenor Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Simion / Francisc Cristea '21 şi după încheierea primei reprize, Bădic '41, A. Cristea '45, Breeveld '69, Mihalache '78.

Cartonaş roşu: Francisc Cristea, în pauza meciului.

Arbitri: Ovidiu Haţegan – Sebastian Eugen Gheorghe, Radu Adrian Ghinguleac – Iulian Călin;

Observatori: Adrian Vidan, Marin Petrache.

În urma acestui rezultat, al treilea succes consecutiv în Liga I al antrenorului Bogdan Andone de când a preluat Astra, giurgiuvenii urcă pe locul 3 în clasament, cu 25 de puncte, după CFR Cluj, locul I, cu 30 de puncte, şi FC Viitorul, locul 2, cu 28 de puncte, dar înaintea CSU Craiova, locul 4, şi FCSB, locul 5, ambele cu câte 24 de puncte. Poli Iaşi rămâne pe locul 8, cu 21 de puncte.

Ultimul meci al rundei, CSU Craiova - Dinamo, se va disputa, luni, de la ora 20.30.