Jucătoarele Monica Niculescu şi Elena-Gabriela Ruse au acces, sâmbătă, în turul doi al calificărilor la Luxembourg Open, turneu cu premii de 250.000 de dolari.

Monica Niculescu, locul 105 WTA, a învins-o pe sportiva franceză Amandine Hesse, numărul 235 mondial, scor 7-6 (2), 6-4, într-o oră şi 47 de minute. În runda următoare, ea o va întâlni pe câştigătoarea meciului Victoria Muntean (Franţa, 552 WTA) – Eden Silva (Marea Britanie, 439 WTA).

Elena-Gabriela Ruse, locul 178 WTA, a trecut în primul tur al calificărilor de sportiva germană Stephanie Wagner, numărul 281 mondial, scor 6-7 (2), 6-2, 6-0, în două ore şi 14 minute. Ruse o va întâlni în turul următor pe olandeza Bibiane Schoofs, numărul 150 WTA.

Dacă vor câştiga în turul următor, cele două românce vor fi adversare în ultima rundă a calificărilor.

Laura Ioana Paar, numărul 223 mondial, a fost învinsă de poloneza Katarzyna Piter (358 WTA), scor 6-2, 6-4, într-o oră şi 17 minute.

Premiul pentru primul tur al calificărilor este de 427 de euro şi un punct, iar sportivele care au ajuns în turul doi şi-au asigurat un premiu de 589 de euro şi zece puncte.