Reprezentativa Cehiei a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), formaţia Angliei, într-un meci din Grupa A a preliminariilor Euro-2020

Harry Kane (Anglia) a deschis scorul, în minutul 5, din penalti, dar Brabec a egalat repede, în minutul 9. Gazdele au marcat golul victoriei în minutul 85, prin Ondrasek.

Într-un alt meci, Andorra a obţinut primele puncte în Grupa H, după ce a învins Republica Moldova, acasă, cu scorul de 1-0.

Tot în această grupă, Turcia a învins Albania, acasă, cu 1-0, prin golul lui Tosun din minutul 90. Acelaşi scor l-a obţinut şi campioana mondială Franţa, în Islanda (Giroud '66). Turcia şi Franţa sunt umăr la umăr în clasament, cu câte 18 puncte, şi se vor întâlni în meci direct, luni, la Paris.

Rezultatele înregistrate, vineri, în preliminariile Euro-2020 sunt următoarele:

Grupa A

Cehia - Anglia, scor 2-1 (1-1);

Au marcat: Brabec '9, Ondrasek '85 / Kane '5 (p).

Muntenegu - Bulgaria, 0-0;

Clasament: 1. Anglia - 15 puncte (5 meciuri), 2. Cehia - 12 puncte (6), 3. Kosovo - 8 puncte (5), Muntenegru - 3 puncte (6), Bulgaria - 3 puncte (6).

Grupa B

Ucraina - Lituania, 2-0 (1-0);

A marcat: Malinovski '29, '58.

Portugalia - Luxemburg, 3-0 (1-0);

Au marcat: Bernardo Silva '16 C. Ronaldo '65, Guedes '89.

Clasament: 1. Ucraina - 16 puncte (6), 2. Portugalia - 11 puncte (5), 3. Serbia - 7 puncte (5), 4. Luxemburg - 4 puncte (6), 5. Lituania - un punct (6).

A marcat: Vales '63.

- În minutul 55, Radu Ginsari (Republica Moldova) a fost eliminat.

Clasament: 1. Turcia - 18 puncte, 2. Franţa - 18 puncte, 3. Islanda - 12 puncte, 4. Albania - 9 puncte, 5. Andorra - 3 puncte, 6. Republica Moldova - 3 puncte. Toate echipele din aceasă grupă au jucat câte şapte meciuri.