Victoria Azarenka din Belarus, locul 40 WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-2, 6-0, pe australianca Ajla Tomljanovic, locul 49 WTA, calificându-se în turul al treilea al turneului de la Wimbledon.

Azarenka a fost condusă cu 2-0, apoi a luat 12 ghemuri la rând, impunându-se în 63 de minute.

În faza următoare, fostul lider WTA va evolua cu învingătoarea din meciul Simona Halep, locul 7 WTA - Mihaela Buzărnescu, locul 53 WTA.

Azarenka, dublă câştigătoare la Australian Open, a ajuns în semifinale la All England Club în 2011 şi 2012, cea mai înaltă fază atinsă la grand slam-ul pe iarbă.

Cu Halep, jucătoarea din Belarus a jucat de patru ori, scorul fiind egal, 2-2. Românca a câştigat ultimele două partide, una pe iarbă, în 2017, în optimi, la Wimbledon, scor 7-6 (3), 6-2, şi una pe hard, în 2015, în sferturi, la US Open, scor 6-3, 4-6, 6-4. Succesele Victoriei Azarenka sunt din 2012, la Linz, scor 6-1, 6-1, şi la Doha, scor 6-3, 6-1, ambele în optimi.

Cu Buzărnescu, Azarenka nu a evoluat încă.

Calificarea în turul al treilea este recompensată cu un premiu de 111.000 de lire sterline (123.00 de euro) şi cu 130 de puncte WTA.