Formaţia Antwerp, antrenată de Ladislau Boloni, a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Standard Liege, într-un meci din play-off-ul campionatului Belgiei, în care Răvan Marin, aflat la jocul cu numărul 100 pentru oaspeţi, a fost autorul unui assist.

Marin, integralist la Standard Liege, a pasat decisiv pentru Vanheusden, în minutul 45+4.

În minutul 52, Emond, tot de la Standard, a ratat un penalti.

Gazdele au marcat prin Mbokani ’33 (penalti) şi Lamkel Ze ’81. Ze a fost eliminat în minutul 90+2.

Partida a fost întreruptă timp de zece minute, din minutul 72, din cauza obiectelor aruncate pe teren de suporteri.

Antwerp ocupă locul doi în clasament, cu 38 de puncte, cu şase mai puţine decât liderul Genk, care are şi un joc în minus. Standard Liege este pe patru, cu 33de puncte.