FC Barcelona remizat, marţi, în deplasare, scor 4-4 (1-2), în meciul cu Villarreal, din etapa a XXX-a a campionatului spaniol de fotbal, La Liga.

Barca a început fără Messi şi fără Pique, dar a condus cu 2-0, după reuşitele lui Coutinho '12 şi Malcom '16. Villarreal a revenit prin Chukwueze '23, Ekambi '50, Iborra '62 şi Bacca '80.

Mesi a intrat pe teren în minutul '61 şi a marcat în minutul 90, golul său cu numărul 32 în campionat şi cel de 3-4. Suarez a egalat apoi la ultima fază, în minutul 90+4. Alvaro (Villarreal) a fost eliminat, în minutul 86.

În aceeaşi etapă, Atletico Madrid a învins cu 2-0 (0-0), acasă, pe Girona, tot marţi (goluri Godin '76 şi Griezmann '90+4).

Barca este lider cu 70 de puncte, iar Atletico a acumulat 62 de puncte, fiind pe locul 2.

"Submarinul galben" a strâns 30 de puncte şi a urcat provizoriu de pe locul 17 pe locul 16. Celta Vigo este pe locul 18, primul care duce în liga a doua, cu 28 de puncte şi cu un meci mai puţin.