Formaţia Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a învins, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 4-3 după prelungiri, echipa Universitatea Cluj, într-un meci din optimile competiţiei, în care a revenit după ce a fost condusă cu 3-0.

Gazdele au marcat prin Abrudan ‘2 şi Taub ‘5, ‘8.

Pentru Astra au înscris Llullaku ’14 (penalti), ’76, Cordoş ’24 (autogol) şi Sepsi ’99 (autogol).

În minutul 88, de la gazde a fost eliminat Octavian Abrudan, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Miercuri s-a calificat în sferturi şi Sepsi Sfântu Gheorghe, după 5-0 cu CS Mioveni, şi are loc şi partida Gaz Metan Mediaş – CFR Cluj.

Marţi au acces în sferturi CSU Craiova (4-1 cu Turris-Oltul Turnu Măgurele), Hermannstadt (3-0  cu FC Voluntari) şi FC Viitorul (2-2, 5-3 la loviturile de departajare).