FC Viitorul s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale Cupei României, învingând în deplasare Poli Iaşi după executarea loviturilor de departajare. La finalul celor 90 de minute de joc scorul a fost 2-2 (2-0), care s-a păstrat şi după prelungiri. FC Viitorul a condus cu 2-0, dar golul de 2-2 l-a primit când avea un jucător în plus pe teren, Andrei Cristea fiind eliminat.

Au marcat Sanoh '55 şi Frăsinescu '75, pentru gazde, respectiv Ianis Hagi '16 (p) şi Măţan '39, cu o reuşită din foarfecă.

Andrei Cristea (Poli iaşi) a fost eliminat, în minutul 73, pentru proteste, el solicitând un penalti.

N'Dongala (Poli Iaşi) a ratat la executarea loviturilor de departajare, astfel că FC Viitorul s-a impus cu 5-3.

Tot marţi, s-au calificat în sferturile Cupei României CSU Craiova şi AFC Hermannstadt. Deţinătoarea trofeului a învins, în deplasare, cu scorul 4-1 (0-1), formaţia Turris-Oltul Turnu Măgurele, din liga a III-a, iar sibienii au trecut, acasă, cu 3-0, de FC Voluntari.

Celelalte meciuri din optimi se vor juca miercuri şi joi, după următorul program: