Bastian Schweinsteiger a înscris un gol, marţi seară, în meciul câştigat de fosta sa echipă, Bayern Munchen, în faţa actualei sale formaţii, Chicago Fire, scor 4-0, pe Allianz Arena, confruntare organizată în onoarea sa.

Schweinsteiger a jucat prima repriză pentru Chicago Fire şi în a doua pentru Bayern. El a marcat în minutul 84.

Celelalte goluri au fost înscrise de Gnabry ‘7, Wagner ’38 şi Robben ’63.

La meci au asistat 75.000 de spectatori, care l-au aplaudat la scenă deschisă şi l-au ovaţionat pe Bastian Schweinsteiger.

Bastian Schweinsteiger a petrecut 17 ani la Bayern Munchen, din 1998 până în 2015, când a plecat la Manchester United. Din 2017, el este legitimat la Chicago Fire.

Cu Bayern Munchen, Schweinsteiger a jucat în 500 de meciuri şi a câştigat 18 trofee, între care şi Liga Campionilor (2013).