FC Botoşani a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1 (1-1), în partida cu Astra Giurgiu, primul meci al etapei a IV-a a Ligii I. Transferat de la FCSB, atacantul Denis Alibec a fost titular pentru prima dată la Astra în acest sezon. Gazdele au evoluat în ultimele minute ale jocului cu un fotbalist mai puţin, după eliminarea lui Dumitraş.

Au marcat: Ongenda '10 / Bejan '39

1-0, min. 10: Ongenda a marcat cu un sut spectaculos de la 20 de metri;

1-1, min. 39: Bejan a marcat cu capul după o ieşire greşită la centrare a portarului Pap.

În minutul 82, Andrei Dumitraş a fost eliminat după un fault dur asupra lui Radunovici.

Au evoluat următoarele echipe:

FC BotoşaniPap - Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Oaidă - Mihai Roman I, Ongenda (Papa Enrinko '63), Golofca (Brekalo '78) - Mihai Roman II (Chitoşcă '56). Antrenor Costel Enache;

Astra:  Lazar - Stan, Erico, Bejan, Radunovici - Biceanu, Mrzljak - Balaure, Roşu (Moise '58), Llullaku (Begue '81) - Alibec (L. Buş '72). Antrenor Marius Măldărăşanu.

Cartonaşe galbene: Oaidă '14, Miron '26, Mihai Roman I '30, Papa Enrinko '88 / Mrzljak '17, Alibec '31;

Cartonaş roşu: Dumitraş '82

Arbitri: Sebastian Colţescu - Mircea Mihail Grigoriu şi Andrei Constantinescu - Iulian Dima;

Observatori: Cornel Sorescu şi Viorel Anghelinei.