Formaţia Astra Giurgiu a fost învinsă, luni, cu scorul de 4-2, de echipa Trepca 89 din Kosovo, în primul meci amical din această vară, în cadrul stagiului de pregătire din Slovenia.

Astra a condus prin goluri marcate în minutele 39 şi 45, însă Trepca 89, câştigătoarea ediţiei 2016/2017 a campionatului din Kosovo, a înscris în repriza secundă de patru ori.

Echipa pregătită de Edward Iordănescu a început partida în următoarea formulă: Boşneag – Belu, Dandea, Bejan, Stan – Piţian, Mrzljak – Balaure, Ioniţă, Nicoară – Marquinhos.

Astra Giurgiu a anunţat că mai are două meciuri amicale programate în Slovenia, cu campioana Croaţiei, Rijeka, la care este legitimat Florentin Matei, şi formaţia Anji Mahacikala, locul 12 în campionatul Rusiei.