Digi Communications N.V., una dintre principalele companii europene de telecomunicaţii, listată la Bursa de Valori Bucureşti, raportează venituri consolidate (inclusiv venituri şi alte câştiguri) de 561 milioane euro în T3 2025, în creştere cu 14% faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent. EBITDA ajustată pentru T3 2025 a crescut cu 6% comparativ cu T3 2024, ajungând la 188 milioane euro.
Această performanţă este susţinută de creşterea solidă din pieţele strategice şi se aliniază aşteptărilor conducerii pentru primele nouă luni din 2025. Astfel, la 30 septembrie 2025, Grupul a înregistrat venituri şi alte câştiguri consolidate de 1.643 milioane euro, în creştere cu 16% faţă de primele nouă luni din 2024, precum şi o EBITDA ajustată de 527 milioane euro (+3% faţă de 9L 2024).
Serghei Bulgac, CEO al Digi Communications, a declarat: „Al treilea trimestru al anului 2025 a continuat să înregistreze o creştere solidă a RGU-urilor, datorită cererii susţinute pentru serviciile Digi pe toate pieţele. Am depăşit pragul de 30 de milioane de RGU la nivel de Grup, inclusiv cu peste 15 milioane de RGU-uri mobile. Extinderea de două cifre din Spania rămâne deosebit de impresionantă şi confirmă că strategia noastră de produse şi preţuri răspunde unei nevoi clare de pe piaţă. România, Portugalia şi Italia continuă de asemenea să contribuie la creşterea noastră, evidenţiind scalabilitatea modelului nostru, susţinută de investiţiile în infrastructură. Ne bucurăm că această performanţă comercială s-a tradus şi printr-un sprijin clar din partea investitorilor. Evoluţia preţului acţiunilor pe Bursa de Valori Bucureşti, împreună cu emiterea cu succes a obligaţiunilor de 600 milioane EUR, reflectă încrederea în strategia şi potenţialul pe termen lung al Digi. Pe măsură ce continuăm să ne extindem amprenta şi să ne consolidăm infrastructura, acest acces la capital ne permite să susţinem în continuare creşterea noastră.”
În T3 2025, Digi a continuat să crească pe întreg portofoliul de servicii, atingând 30,8 milioane de contracte generatoare de venituri (RGU) în România, Spania, Portugalia şi Italia, reprezentând o creştere de 4,4 milioane RGU faţă de T3 2024 pe o bază absolută, cea mai mare creştere de până acum.
Segmentul de servicii de telefonie mobilă s-a remarcat ca principal generator de RGU în cadrul Grupului, reprezentând 49% din totalul clienţilor pe cele patru pieţe. Menţinând dinamica din trimestrele anterioare, segmentul de servicii de telefonie mobilă a ajuns în T3 2025 la 15,1 milioane RGU, în creştere cu 22%, incluzând clienţii de telefonie mobilă din România, Spania, Italia şi Portugalia.
În România, segmentul de servicii de telefonie mobilă a ajuns la 7,2 milioane RGU la finalul T3 2025, o evoluţie pozitivă de 13% faţă de T3 2024. Serviciile de internet fix au crescut cu 6% în T3 2025 faţă de T3 2024, ajungând la 5 milioane RGU, în timp ce segmentul de televiziune cu plată (cablu şi satelit) a înregistrat o creştere de 3% comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, până la 6 milioane RGU. Împreună cu serviciile de telefonie fixă, numărul total de RGU pe piaţa din România a ajuns la 19 milioane clienţi la finalul T3 2025, o creştere de 7% comparativ cu T3 2024.
Operaţiunile din Spania au continuat evoluţia pozitivă în T3 2025, numărul utilizatorilor de servicii fixe, internet şi telefonie mobilă crescând cu 29% faţă de T3 2024, până la 10,3 milioane RGU. Numărul utilizatorilor de servicii de telefonie mobilă a crescut cu 25% până la 7 milioane RGU, iar cel al utilizatorilor de internet fix cu 34% până la 2,4 milioane.
În Portugalia, Digi Communications a lansat operaţiunile comerciale în urmă cu un an, în noiembrie 2024, oferind o gamă completă de servicii de telecomunicaţii – telefonie mobilă, internet prin fibră optică, televiziune cu plată şi telefonie fixă. La finalul T3 2025, operaţiunile din Portugalia totalizau 813 mii RGU, dintre care 443 mii erau utilizatori de servicii de telefonie mobilă şi 150 mii utilizatori de servicii de internet fix.
În Italia, numărul utilizatorilor de servicii de telefonie mobilă a crescut cu 10% faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, ajungând la 521 mii RGU la finalul T3 2025.
Pe lângă această performanţă operaţională, Grupul şi-a consolidat şi profilul financiar. La 29 octombrie 2025, Digi România S.A. a finalizat cu succes oferta de obligaţiuni senioare garantate în valoare de 600 milioane euro, cu scadenţa în 2031. Tranzacţia a fost majorată faţă de suma anunţată iniţial, de 500 milioane euro, ca urmare a cererii ridicate din partea investitorilor instituţionali internaţionali. Fondurile obţinute au fost utilizate pentru răscumpărarea integrală a obligaţiunilor senioare garantate de 400 milioane euro, scadente în 2028, pentru rambursarea parţială a unor facilităţi bancare şi a unor datorii garantate pe termen scurt, precum şi pentru susţinerea operaţiunilor şi investiţiilor curente. Obligaţiunile de 400 milioane euro, cu scadenţa în 2028, au fost răscumpărate integral la 30 octombrie 2025. Noile Obligaţiuni sunt listate pe lista oficială a Euronext Dublin şi se tranzacţionează pe piaţa sa reglementată.
| Indicatori comerciali în funcţie de ţară (RGU, mii) | T3’25 | T3’24 | Variaţie (%) |
| România | 19.148 | 17.886 | 7,1% |
| Servicii de telefonie mobilă | 7.245 | 6.398 | 13,2% |
| Televiziune cu plată (Pay-TV) | 5.992 | 5.825 | 2,9% |
| Servicii de internet fix (broadband) | 5.096 | 4.804 | 6,1% |
| Servicii de telefonie fixă | 815 | 859 | -5,1% |
| Spania | 10.263 | 7.941 | 29,2% |
| Servicii de telefonie mobilă | 6.931 | 5.550 | 24,9% |
| Servicii de internet fix | 2.431 | 1.809 | 34,4% |
| Servicii de telefonie fixă | 768 | 582 | 32,0% |
| Televiziune cu plată | 133 | - | 100,0% |
| Italia | 521 | 475 | 9,7% |
| Servicii de telefonie mobilă | 521 | 475 | 9,7% |
| Portugalia | 813 | - | 100% |
| Servicii de telefonie mobilă | 443 | - | 100% |
| Servicii de internet fix | 150 | - | 100% |
| Televiziune cu plată | 128 | - | 100% |
| Servicii de telefonie fixă | 92 | - | 100% |
| TOTAL | 30.745 | 26.302 | 16,9% |
Raportul financiar al Digi Communications la 30 septembrie 2025 este disponibil aici.
Despre Digi Communications N.V.
Digi Communications N.V. este compania mamă a operatorului de telecomunicaţii Digi Romania, liderul pieţei de televiziune cu plată şi servicii convergente de bandă largă din România, cu operaţiuni în Spania, Italia, Portugalia şi Belgia. Înfiinţată în urmă cu 30 de ani, compania operează în România şi Spania o reţea extinsă şi avansată de fibră optică. DIGI aduce pe piaţă cele mai accesibile servicii de comunicaţii electronice, atât în domeniul comunicaţiilor fixe, cât şi în cel al comunicaţiilor mobile. De-a lungul timpului, acest avantaj competitiv a devenit un beneficiu pentru milioane de clienţi, care au obţinut acces mai rapid şi mai accesibil la servicii de înaltă calitate.
Digi Communications NV este o companie publică listată pe Piaţa Principală a Bursei de Valori Bucureşti.

Conținutul acestui comunicat de presă este în întregime responsabilitatea autorului său. News.ro nu își asumă în niciun fel responsabilitatea pentru acuratețea informațiilor prezentate sau a modului de redactare a comunicatului.







