Campioana en-titre la baschet masculin, U Banca Transilvania Cluj, a învins joi, pe teren propriu, câştigătoarea Cupei României în acest sezon, CSO Voluntari, scor 87-65 (30-34), în primul meci din cinci programate în finala Ligii Naţionale.

Principalii marcatori ai partidei au fost Brown 18 puncte, Stewart 16, Stipanovic 15, pentru U BT Cluj, respectiv Torok 11 puncte, Vasiliasuskas 10 şi Thompson 10, pentru CSO Voluntari.

Nivelul de joc a fost slab în prima parte, în care gazdele, sfertfinaliste în Liga Campionilor, nu şi-au găsit ritmul în pofida încurajărilor venite din partea celor peste 4.000 de fani. Parcă şi adversara a intrat în ”hora” ratărilor, dar a reuşit să-şi impună ritmul şi să conducă şi la 10 puncte.

U BT Cluj a preluat conducerea abia în minutul 36 (46-44), dar s-a distanţat rapid la 63-52 (min. 30), reuşind 35 de puncte în sfertul 3, cu cinci mai multe decât în primele două la un loc. Din acel moment, campioana a afişat un joc solid (76-54, min. 34) şi nu a mai cedat supremaţia, în pofida eforturilor adverse, şi a obţinut victoria în prima dispută a seriei.

Al doilea meci al finalei va avea loc sâmbătă, tot în BT Arena, după care seria se mută la Voluntari, în 31 mai şi 2 iunie, pentru ca un eventual meci decisiv, al 5-lea, să aibă loc din nou în BT Arena, în 5 iunie. Prima echipă care acumulează trei victorii obţine titlul naţional al stagiunii.

Ambele echipe s-au calificat în trei partide în semifinale, U BT Cluj în faţa celor de la FC Argeş Piteşti (98-73, 113-68, 101-72), iar CSO Voluntari cu CSM Oradea (74-66, 74-66, 85-79).

În timp ce echipa CSO Voluntari se află în premieră în finala Ligii Naţionale, în cei 17 ani de la înfiinţarea clubului, baschetul clujean are la activ şase titluri naţionale - trei cu Universitatea Cluj (1992, 1993, 1996) şi alte trei cu U Mobitelco/U BT Cluj (2011, 2017, 2021).

Tot joi, CSM Oradea, vicecampioana din sezonul trecut, a obţinut medaliile de bronz ale stagiunii, după ce a învins formaţia FC Argeş Piteşti şi în a doua partidă din trei programate în finala mică a Ligii Naţionale. CSM Oradea a câştigat în deplasare, cu scorul de 93-61 (48-27), după ce în prima dispută s-a impus, pe teren propriu, cu 110-59 (63-28).

Titlul naţional a fost câştigat în 2021 de echipa U Banca Transilvania Cluj, care a primit astfel dreptul de a juca în Basketball Champions League, competiţie în care a atins faza sferturilor de finală, în premieră pentru o echipă din România.